czwartek, 3 stycznia 2013

StarsiRodzice.pl poleca: Dziennik.pl o seniorach, którzy przepłacają za leki


Aż 70 % seniorów kupuje drogie leki pomimo istnienia ich tańszych zamienników - wynika z badań Programu 60 +, na które powołuje się portal Dziennik.pl. Wysokie ceny lekarstw powodują, że nawet jedna piąta starszych pacjentów rezygnuje z ich zakupu. Skutki mogą być opłakane, zwłaszcza w przypadku seniorów cierpiących na poważne schorzenia przewlekłe.

Przepłacanie za leki to poważny problem, którego świadomi powinni być zarówno ludzie starsi jak i ich lekarze. Specjaliści przy wypisywaniu recept powinni brać pod uwagę, że wielu seniorów nie wykupi leku, na którego po prostu ich nie stać. Często jednak o wysokiej cenie medykamentu starszy pacjent dowiaduje się dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego, przy aptecznym okienku. Właśnie dlatego warto, by podczas każdej wizyty senior zapytał o tańsze zamienniki. Rezygnacja z wybranych, drogich leków może bowiem znacznie ograniczyć skuteczność całej terapii zaordynowanej przez lekarza.

Problem zbyt wysokich cen w aptekach jest tym bardziej poważny, że polscy seniorzy zażywają zbyt dużo leków. Zgodnie z ustaleniami naukowców zaangażowanych w projekt PolSenior, kompleksowe badania różnych aspektów starzenia się ludzi w Polsce, Polacy powyżej 60. roku życia zażywają średnio 5,1 leków dziennie (w tym 4 z nich to leki na receptę).

W rekomendacjach badaczy PolSenior znalazł się postulat "rewizji farmakoterapii osób starszych". Według specjalistów konieczne jest zajęcie się kwestią przyjmowania zbyt dużej ilości leków przez polskich seniorów. Warto, by na bieżąco farmakoterapię rodziców kontrolowały także ich dorosłe dzieci. Zachęca do tego prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, krajowy konsultant ds. geriatrii.

- Ważna jest nie tylko wizyta u lekarza, lecz także pewien nadzór nad lekami, które są przepisywane przez różnych specjalistów. W interesie pacjenta jest ograniczenie leków do absolutnie niezbędnych - przekonuje specjalista. Więcej o udziale dzieci w procesie leczenia seniorów można przeczytać w książce "StarsiRodzice.pl. Recepty na dobrą starość", do nabycia w sklepie internetowym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz